Skąd się biorą punkty spustowe?

Niemalże każdy człowiek może wyczuć na swoim ciele pewną ilość punktów spustowych. W dotyku przypominają one małe guzki, niewielkie zgrubienia, które często wywołują dolegliwości bólowe. Narzekają na nie przede wszystkim sportowcy, jednak czynników doprowadzających do powstawania punktów spustowych jest znacznie więcej. Trzeba je omówić.

Brak aktywności fizycznejterapia punktów spustowych kurs

Terapia punktów spustowych szczególnie polecana jest osobom mało aktywnym, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Nieaktywowane mięśnie przechodzą w stan stagnacji i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Z tego powodu punkty spustowe występują też na ciele osób unieruchomionych ze względu na różne choroby.

Nieprawidłowa aktywność fizyczna

Nadmierna aktywność fizyczna też może zaburzyć pracę ciała. Intensywne, siłowe treningi doprowadzają do mikrourazów, a gdy człowiek nie pozwala sobie na regenerację, przeistaczają się one w punkty spustowe.

Czynniki wrodzone

Na terapię punktów spustowych nieraz też zostają zapisani pacjenci, u których do wystąpienia tego schorzenia doszło w wyniku pewnych czynników wrodzonych. Należą do nich przede wszystkim:

– hipermobilność,
– nieprawidłowa długość jednej kończyny dolnej,
– zniekształcenia twarzy.