Orteza zamiast gipsu

Jeszcze kilkanaście lat temu, każde złamanie ręki kończyło się założeniem ciężkiego gipsu, który był bardzo nieporęczny i utrudniał, bądź nawet uniemożliwiał wykonywanie wielu czynności dnia codziennego. Na szczęście technika i technologia idą coraz bardziej do przodu i to także w kwestii sprzętu medycznego. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania, które są świetną alternatywą dla gipsu.

Stabilizatory na złamaną rękę

Orteza nadgarstka to świetny zamiennik gipsu w przypadku uszkodzeń nadgarstka. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest to, że ortezę nadgarstka w przeciwieństwo do gipsu, można w każdej chwili ściągnąć, co zacznie ułatwia chociażby zachowanie codziennej higieny i zapobiega powstawaniu odparzeń w upalne dni. Kolejną przewagą ortezy nad gipsem jest jej waga. Taki stabilizator jest dużo lżejszy.

Kiedy stosować takie rozwiązanie?

Ortezy sprawdzają się w przypadku stabilizowania złamań kości i uszkodzeń stawów. Lekarze coraz chętniej stosują je zamiast gipsu. Jednak nagłe przypadki to nie jedyna możliwość, kiedy warto stosować ortezy. Zdają one egzamin także w przypadku procesu leczenia cieśni nadgarstka, jak również w przypadku stabilizacji długotrwałych kontuzji u sportowców. Przed zakupem ortezy warto się zorientować, czy nie przysługuje dofinansowanie na jej zakup. Odpowiednie wnioski można pobrać na stronach internetowych należących do Narodowego Funduszu Zdrowia.